• LOG IN

Forum Reparaţii

Depanari electronice, electrocasnice, it, auto, etc.

Putere bec economic

Discutii intre electricieni si probleme in curent alternativ

Putere bec economic

Mesaj necititde morocanosul » 14 Aug 2012, 18:15

Cum pot afla consumul (puterea absorbita din retea)reala,a unui bec "economic"? 1. Daca inseriez o R cunoscuta (1 ohm,ex.) putere coresp. masor U la borne rez. si aflu caderea de U pe R !De aici aflu I din circuit,(legea lui ohm) ,Deci masurand caderea de U pe bec ,ar trebui sa aflu puterea efectiv consumata ! Scuze ,nu am fost prea clar, daca am un bec economic ,cum aflu puterea (reala ) absorbita din retea? (Kw/h). Mercy.
morocanosul
Mester

Aprecieri acordate: 0
Aprecieri primite: 0

Adelina
BOT

Re: Putere bec economic

Mesaj necititde ADMIN » 14 Aug 2012, 18:51

P(W) = U x I
unde U = tensiunea(in volti) si I = intensitatea(in amperi)
inseriezi un instrument de masura (pe scala amperi) cu becul si vezi cat consuma.
inmultesi amperii cu 220volti si obtii puterea consumata (in wati/ora)
#########################################################
Nu ofer instructiuni de depanare prin email sau mesaj privat!
Cand ai nevoie de sfaturi deschide un topic nou...ca d'aia e' forum, sa discutam!!
ADMIN
Site Admin

Aprecieri acordate: 9 times
Aprecieri primite: 12 times

Mesaj necititde morocanosul » 14 Aug 2012, 20:08

Sunt perfect de acord,dar cu un multimetru,antic(aproape,20ani), chinezarie de altfel YF-1069(YU PONG),probabil ,scrie la scala de I (curent) DCA, deci pot sa masor si cc. si ca.? Mercy. PS. Stiu ca indiferent de aparat I se masoara cu Ampermetrul in serie,dar nu stiu daca procedez bine! Mercy.
morocanosul
Mester

Mesaj necititde nicumicu » 14 Aug 2012, 20:18

[quote="morocanosul"]Cum pot afla consumul (puterea absorbita din retea)reala,a unui bec "economic"? 1. Daca inseriez o R cunoscuta (1 ohm,ex.)[/quote]

Pentru ce sa inseriezi o rezistenta?Masuratoarea se face cum scrie mai sus cu instrumentul pe scala tensiune ,respectiv curent ,alternative direct la bec .Scala pentru tensiune ,minim250Vca ,iar pentru curent minim 1A .Ne spui si noua ce putere are inscrisa pe bec si cat a iesit in urma calculului facut cu valorile masurate.
Pe scala DCA masori curent continuu,cauta AC ,ACA sau ~A.
Daca nu ai AC cauta alt instrument ,sau las-o balta ,multumeste-te cu ce putere scrie pe bec
Ultima oară modificat de nicumicu pe 14 Aug 2012, 21:17, modificat de 2 ori în total.
nicumicu
Mester

Aprecieri acordate: 2 times
Aprecieri primite: 3 times

Mesaj necititde ADMIN » 14 Aug 2012, 20:24

iti trebuie un ampermetru de curent alternativ
DCA = curent continuu
Cand ai nevoie de sfaturi deschide un topic nou...ca d'aia e' forum, sa discutam!!
ADMIN
Site Admin

Mesaj necititde morocanosul » 14 Aug 2012, 21:03

Pt.nicumicu:Problema este ca nu am scala de ca.(pt ampermetru) in consecinta am vrut sa masor U pe o rez. cunoscuta si sa aflu I,prin circuit,de aici caderea de U pe bec, si de aici P(bec)=U(bec)*I(circuit) nu?
morocanosul
Mester

Mesaj necititde nicumicu » 14 Aug 2012, 21:23

Atentie ,in circuit este tensiune alternativa ,nu poti folosii acel instrument pentru curent,iar calculul cu rezistenta e valabil pentru bec normal ,cu o rezistenta de filament , nu pentru bec economic care are electronica in interior.
nicumicu
Mester

Mesaj necititde ADMIN » 14 Aug 2012, 22:42

Eu cred ca bec normal sau bec economic tot un consumator este iar treaba cu rezistenta poate fi o idee 28.
Poate totusi cineva mai invatat ne va lumina, in ce ma priveste nu sunt tocmai toba de teorie 54.
ADMIN
Site Admin

Mesaj necititde nicumicu » 14 Aug 2012, 23:01

Ca sunt consumatori este adevarat ,dar in cazul de fata becul normal are o rezistenta fixa (filamentul ) ,masurabila,poti compara caderile de tensiune pe R circuit.Iar la bec economic ce rezistenta poti masura?(in cazul lipsei ampermetului )
nicumicu
Mester

Mesaj necititde morocanosul » 15 Aug 2012, 08:01

Poate nu m-am exprimat eu corect,dar daca am o Rez.(1 ohm,ex.),care este inseriata cu becul (care este tot un consumator a carui rez.nu trebuie masurata,fiind electronic) ,avand pe multimetru DOAR domeniul de masura U alternativ, nu este normal sa masor caderea de U pe rez.(mea,inseriata) pt. a afla I (amp.) din circuit? Si daca masor caderea de U pe bec in acest circuit serie,cunoscand I(amp.) conform legii lui Ohm, P(bec)=U(bec)*Intensitatea care trece prin circuit! Mai exact am vrut sa spun ca neavand Ampermetru de CA,folosesc masurarea indirecta (in conditiile date ) pt .a afla puterea efectiv absorbita din retea,nu ma iau dupa ce scrie pe bec! ASTA era si ideea!Este corect rationamentul? Daca nu ,va rog sa-mi explicati unde am gresit! Mercy. Din ceea ca v-am spus ,daca exista si alta metoda de a afla consumul REAL al becului v-as ruga sa-mi spuneti! Niciodata nu este prea tarziu sa inveti de la cei care stiu!
morocanosul
Mester

Mesaj necititde Meşteru » 15 Aug 2012, 11:41

Toată chestia e să îi măsori tensiunea de la borne, şi curentul consumat(Chestii banale cu ampermetrul şi Voltmetrul). Le înmulţeşti şi ai puterea consumată. Dacă vrei să afli cât consumă pe oră foloşesti formula
W=U*I*t unde W-energia electrică, t- timpul(secunde). Deci rezultatul iţi va fi dat în Jouli. Dar în practică folosim Kwh.

1kwh=1000wh=1000w*3600s=3600000J
Un bec economic nu ştiu dacă depăşeste 15-20W. De aia se numeşte economic.
Sssmokin`!
Meşteru
Mester

Mesaj necititde morocanosul » 15 Aug 2012, 13:28

PT. Mesteru: Cred ca nu a-ti citit cu ATENTIE sau nu m-am facut eu inteles! Din moment ce nu am ampermetru ,ca sa masor I(amp.) am spus ca TREBUIE sa inseriez o rez. de valoare cunoscuta ,(ex.1 ohm)si sa masor caderea de U pe ea ,deci aflam INTENSITATEA in circuit! Daca cunoastem I(amp) din circuitul format din rez.(mea =1ohm) si bec ,masurand CADEREA de U pe bec si cunoscand INTENSITATEA putem afla PUTEREA real absobita din retea!! Totul se reduce la legea lui Ohm! Daca dupa ce cunoastem I (din circuit) si masuram caderea de U pe bec>P=U(bec)*I(cicuit)>W! Nu ma intereseaza cantitatea de energie (care de altfel aveti formula corecta) ,doar vreau sa verific daca ce scrie pe bec este cat de cat adevarat! (nu discutam despre fluxul luminos,etc) !
morocanosul
Mester

Mesaj necititde Meşteru » 15 Aug 2012, 13:42

morocanosul scrie:Scuze ,nu am fost prea clar, daca am un bec economic ,cum aflu puterea (reala ) absorbita din retea? (Kw/h). Mercy.

Nu ma intereseaza cantitatea de energie (care de altfel aveti formula corecta) ,doar vreau sa verific daca ce scrie pe bec este cat de cat adevarat! (nu discutam despre fluxul luminos,etc) !

Şefu` aici nu te contrazici?(sau sunt probleme cu unităţile de măsură?) 23.
Dar de ce trebuie să ne complicăm când un multimetru banal costă maxim 10 lei şi are şi ampermetru până la 10A(DC) şi 200mA în AC(dacă nu mă înşeală memoria). Chiar merită să ne complicăm? 45.

Oricum e interesant artificiul dar sunt puţin în ceaţă. Ai spus că înseriezi o rezistenţă de 1 ohm.. de putere sau simplă? aceasta nu limitează puterea? şi ca urmare limitează curentul prin bec(oricum e teoretic că practic becul consumă puţin deci e ok, dar e o problemă de exprimare aici care trebuie pusă la punct) ?
Şi o altă dilemă... nu ai spus ce scrie pe bec(Putere , tensiune, cred că scrie şi un curent pe acolo), ce fel de bec e cu leduri sau din ăla tip spirală?
Sssmokin`!
Meşteru
Mester

Mesaj necititde nicumicu » 15 Aug 2012, 15:06

Curentul electric de la retea este curent alternativ iar tensiunea si curentul nu sunt todeauna in faza... depinde de tipul de consumator...
Puterea aparenta(VA) = radical din (puterea activa la patrat(W) + putere reactiva la patrat(VAR))
Puterea activa se masoara in W(wati) si este cea utila...
Puterea aparenta se masoara in VA (volti*amperi) iar puterea reactiva se masoara in VAR (volti*amperi*cos fi) si apare la conectarea unui echipament ce contine bobine sau condensatoare ,ca in cazul becului economic (acesta produce un defazaj intre curent si tensiune=cos fi).
nicumicu
Mester

Mesaj necititde morocanosul » 16 Aug 2012, 22:55

Pt. Mesteru:Pe multim. am domeniu de masura curenti -2mA>200mA(cu extensia 10A),DCA! Intrebarea mea era daca pot masura ,pe aceste domeii (un consumator de putere "cunoscuta", ex.150 W),caci daca pot masura I (curentul), di formula de calcul a P rezulta clar: P=U*I!(intr-un circuit simplu,format din sursa,220 ca,si bec,la care cunosc caracteristicile,doar din ce scrie pe bec! Concluzia: Daca cu acest multim. nu pot masura direct Intensitatea ,cum pot afla puterea consumata ,DOAR CU VOTMETRU de CA.? Nu am dreptate ,cand am spus (in acest caz) ca rez. de 1Ohm,inseriata ma va ajuta la calculul I ? Stiu ca puterea disipata pe R ,este neglijabila,la ceea ce vreau eu, vreau sa aproximez ,puterea scrisa pe bec si consumul real! Mai pe scurt becu "economic" cam cat este de "economic"?.Mercy. PS. Cum poti masura puterea unui consumator (indiferent), daca ai doar un voltmetru de c.a?!
morocanosul
Mester

Mesaj necititde morocanosul » 16 Aug 2012, 23:30

pt.nicumicu: Cunosc aceste formule ,dar intrebarea (simpla),este : Cum poti calcula puterea unui consumator intr-un circuit format din :retea=220 CA,la care ai inseriat un consumator (indiferent ),dar ai la dispozitie DOAR un Voltmetru de CA ? Nu este logica chestia cu inserierea unei R de 1 Ohm in circuit,pt. a afla caderea de U pe ea ,aflam I=U(rez)/R(Ohmi)!! Daca cunoastem I(circuit) si masor caderea de U (pe consumator),nu am sa aflu ca P(activa)=U(cons.)*I(circuit) ! Puterea disipata pe R(1 Ohm),nu ma intereseaza,deoarece vreau sa-mi fac doar o idee despre consumul real al unui bec "economic". Revin la ceea ce am mai intrebat:Cum poti masura puterea unui cons. daca ai la disp. DOAR voltmetru de U alternativ? MercY.
morocanosul
Mester

Mesaj necititde Meşteru » 17 Aug 2012, 02:00

morocanosul scrie:Pt. Mesteru:Pe multim. am domeniu de masura curenti -2mA>200mA(cu extensia 10A),DCA! Intrebarea mea era daca pot masura ,pe aceste domeii (un consumator de putere "cunoscuta", ex.150 W),caci daca pot masura I (curentul), di formula de calcul a P rezulta clar: P=U*I!(intr-un circuit simplu,format din sursa,220 ca,si bec,la care cunosc caracteristicile,doar din ce scrie pe bec! Concluzia: Daca cu acest multim. nu pot masura direct Intensitatea ,cum pot afla puterea consumata ,DOAR CU VOTMETRU de CA.? Nu am dreptate ,cand am spus (in acest caz) ca rez. de 1Ohm,inseriata ma va ajuta la calculul I ? Stiu ca puterea disipata pe R ,este neglijabila,la ceea ce vreau eu, vreau sa aproximez ,puterea scrisa pe bec si consumul real! Mai pe scurt becu "economic" cam cat este de "economic"?.Mercy. PS. Cum poti masura puterea unui consumator (indiferent), daca ai doar un voltmetru de c.a?!

Ba da, dar de ce să ne complicăm? Într-adevăr iese ce spui tu, dar trebuie avut grijă la calcul. Uite ce spune simulatorul:
Imagine
hosting images
Imagine
photo hosting
Am ales puterea maximă a lampei sp fie 10w. Am făcut simulările în cc.

Ce putere ai ales pentru rezistorul tău de 10ohmi?
Sssmokin`!
Meşteru
Mester

Mesaj necititde nicumicu » 17 Aug 2012, 02:20

Ceea ce spui este corect:la un bec normal de 100W punind in serie o rezistenta de 1 ohm ,vei masura o cadere de tensiune de aprox.450 mV.facind calculul reiese puterea scrisa pe bec.La un bec economic masurind tensiunea pe rezistenta de 1 ohm vei avea o valoare.Calculind puterea becului v-a rezulta o valoare a puterii mai mica decit puterea scrisa pe bec.EXPLICATIE:La becul economic apare defazare intre tensiune si curent adica COS FI.Daca inmultim valoarea puterii(calculata ) cu cos fi, v-a rezulta puterea scrisa pe becul economic.Asa ca legile electricitatii se respecta.,, Mai pe scurt becu "economic" cam cat este de "economic"?" RASPUNS:Scrie pe el cit de economic este....
nicumicu
Mester

Mesaj necititde tarabostes » 19 Dec 2012, 15:38

Salutare.Pt domnul morocanosul atasez o poza poate il ajuta.Multa sanatate.
Nu ai permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj. Trebuie sa-ti creezi cont si sa te loghezi.
Nobody is perfect.I'm nobody.
tarabostes
Utilizator nou

Mesaj necititde morocanosul » 19 Dec 2012, 16:32

Pt.tarabostes: Mercy,de intentie,formulele sunt incorecte in cazul expus de mine! Se lucreaza in alternatv,nu in cc.! Citeste cu atentie ce sa scris pana acum! Sarbatori fericite!
morocanosul
Mester

Înapoi la Instalatii electrice